Nezávislé české herní studio Sagittaras Games dosáhlo na Game Jamu skvělého výsledku
4 srpna, 2022Jak jsme již několikrát psali, vždy rádi podporujeme místní vývojáře a to i z řad těch menších. Jedním takovým je také nezávislé studio Sagittaras Games, které v roce 2020 vydalo první hru s názvem Vectro Blast a momentálně pracuje na příběhovém RPG. Na tvůrcích je zajímavé to, že na hrách pracují ve svém volném čase a to poměrně intenzivně. A je rozhodně na místě takové tvůrce podporovat, zvláště, když slaví jakýkoliv úspěch, který nyní pramení z jejich účasti na letošním Game Jamu 2022, který je každoročně pořádán herním novinářem Markem Brownem.
Game Jam je speciální videoherní akcí, kdy tvůrci z celého světa mezi sebou soutěží v tvorbě her v daném časovém limitu, který činí 48 hodin. Také je vždy přesně stanoveno téma, na které se hry tvoří. Tentokrát to bylo téma Roll of the Dice. České studio během zmíněné doby vytvořilo titul s názvem Live or Dice, který se umístil na 919. místě. To se nemusí zdát jako skvělé umístění, ale je třeba zmínit, že se do letošního ročníku zaregistrovalo 6168 her v něm vytvořených. A i zmíněné umístění je pro takto malé studio, kterým Sagittaras Games je, velkým úspěchem.
„Projít kompletním procesem tvorby hry během dvou dnů, to je samo o sobě ohromná výzva, která skýtá spoustu možností pro nasbírání zkušeností a zároveň je to úžasná příležitost pro stmelení celého týmu. To byly naše hlavní cíle. Byla to zároveň i skvělá možnost vyrobit další hru, kterou bychom se mohli prezentovat a předvést celkové kvality našeho studia a kterou bychom jednoho dne mohli transformovat do dalšího většího titulu,“ říká zakladatel studia a CTO Jan Zechovský.
„Naši první účast na podobné akci rozhodně považujeme za úspěch. Poznali jsme silné i slabší stránky nových členů týmu, a o to více jsme se mezi sebou mohli poznat. Každopádně největší výzvou těchto krátkých jamů je správně odhadnout velikost a náročnost celého konceptu tak, abyste jej stihli nejen včas dát celý dohromady, ale také pořádně otestovat, aby to ve výsledku dávalo smysl. Náš víkend se nesl v duchu maximálního nasazení a minimu spánku, což se samozřejmě postupně začalo na všech podepisovat. I přes to, že na hlasech lidí bylo zejména ke konci cítit, že by nejradši žádné další připomínky a návrhy už nepřijímali, udrželi jsme si po celou dobu úžasného týmového ducha, což považuji za ten nejlepší výsledek, jaký jsme si mohli přát,“ doplňuje k výsledkům opět Jan Zechovský.
„Chtěl jsem přijít s originálním námětem, abychom nebyli jen tzv. další z mnoha. Říkal jsem si, že deskových her bude mnoho, tak mě napadlo zkusit to vzít z trochu jiného úhlu, aby to bylo celé o trochu zajímavější. Myšlenka hlavní mechaniky společně s prezentací hry se lidem nakonec líbila, hůře však dopadla hratelnost. Pokud chcete karetní hru s komplexním systémem udělat co nejvíce zábavnou, nejdůležitějším krokem je dostatečně vybalancovat hodnoty, na kterých jsou herní mechaniky založené. Hráčovi taktéž musí být vždy jasné, co se přesně ve hře děje a proč. Když jsme hru po vydání zkoušeli, narazili jsme na spoustu věcí, které by bylo vhodné prezentovat hráčům trochu jinak. Zjistili jsme tak, že nápad pro hru nebyl špatný, ale mé požadavky na celkový obsah byly vzhledem k omezenému času dost náročné. Budeme-li na příštím game jamu ve stejném počtu, přijdeme s něčím alespoň o trochu jednodušším. Zde nám zkrátka nezbylo příliš moc času pro testování a následné úpravy,“ upřesňuje Milan Vondráček, hlavní game designer.
My v rámci redakce jsme určitě zvědaví, jak se tvůrci poperou s jejich připravovaným MMORPG, které je vždy velkou výzvou, vezmeme-li v potaz, že podobné hry dělají většinou studia o stovkách vývojářů. Menší studio ale může vnést do žánru svěží vítr, ostatně není žádným tajemstvím, že indie projekty jsou mnohdy daleko zajímavější, než AAA tvorba. Každopádně přejeme tvůrcům mnoho úspěchů s jejich aktuálním projektem.