Xbox Game Streaming – Preview
22 ledna, 2020V průběhu minulého roku se Microsoft pochlubil tím, že se chystá opět ponořit do cloudového hraní a pomoci jim k tomu má jejich Project xCloud, který vám umožní hrát vaše kdekoliv a prakticky na čemkoliv. Také bylo zmíněno, že pro xCloud jsou připraveny už současné konzole Xbox One S a Xbox One X, přičemž více se tato novinka rozmůže během následující generace, kterou odstartuje během letošní zimy konzole Xbox Series X. Myslíte si, že je cloudové hraní stále v nedohlednu, pak vás vyvedeme z omylu. Už nyní je na zařízeních s Androidem dostupná aplikace Xbox Game Streaming a to ve verzi Preview. Jak tato aplikace funguje a co umí, si povíme na následujících řádcích, kde se s vámi podělíme o naše dojmy.
V první řadě je třeba zmínit, že aplikaci si nemůže vychunat každý. K jejímu plnohodnotnému spuštění je třeba udělat několik věcí. Samozřejmostí je aplikace Xbox Game Streaming, tu v Google Play naleznete bez větších problémů. Tím dalším je nutnost být členem programu Xbox Insider, do něhož se již nemůže přihlásit úplně každý. Navíc je třeba disponovat minimálně úrovní Delta, aby bylo možné náležitě aktualizovat ovladače ve vašem Xbox One S Controlleru. Pokud se vám vše podaří, pak si spárujete svou konzoli s aplikací a připojíte Bluetoothem gamepad k telefonu. No a nyní je vše připraveno k hraní.
Aplikace Xbox Game Streaming využívá vaší domácí konzole co by serveru, z něhož bere data. Aby to bylo možné, je třeba mít konzoli v režimu Instant-On, jinak aplikace nefunguje. Je asi jasné, že je pak vše závislé na rychlosti internetu a zde doporučuji mít, co možná nejvyšší možnou rychlost připojení a také konzoli připojenou kabelem. Vyhnete se častým výkyvům v rychlosti připojení. Připojení k internetu je samozřejmě potřeba i v případě zařízení, do něhož se chystáte streamovat. Zde musím zdůraznit, že mobil, či tablet, musí disponovat 5GHz WiFi, na klasickou 2,3GHz to ani nezkoušejte. Hraní si nežijete a často se ke své konzoli ani nepřipojíte. Aplikace funguje i přes mobilní data, ale zde je pak nutné disponovat neomezenými daty a dobrým signálem od operátora. Síť 4G/LTE je nutnost, na ničem horším to také nefunguje. Ideální bude chystaná síť 5G.
Je potřeba vzít v potaz, že samotná aplikace je teprve v předběžném přístupu a bude se na ní nejspíše ještě dlouho pracovat. Proto je dobré, dávat vývojářům neustálí feedback, aby se mohla aplikace rychle zlepšovat. Aplikace skutečně reaguje na každý výkyv připojení a to lagy v přenosu, což někdy vadí více a někdy méně. Záleží to na tom, co se rozhodnete hrát. Pokud je vaše připojení superstabilní, pak jste asi za vodou a nic řešit nemusíte, ale jinak se zaměřte spíše na pomalejší tituly. My v rámci testování zkoušeli tři tituly. Konkrétně Forza Motorsport 7, The Division 2 a Star Wars Battlefront II.
První zmiňovaná hra je hratelná pouze v případě, že jsou pro vás lagy skutečně minimální. Během závodu zkrátka potřebujete mít vše pod kontrolou, což vám zasekávání obrazu příliš dobře neumožňuje. V případě hry Star Wars Battlefront II jsme testovali jak kampaň, tak multiplayer. V případě příběhové kampaně jsme si hraní poměrně v klidu užili a sem tam ten lag se v tom ztratí. V případě multiplayeru to samozřejmě neplatí. Lagy a multiplayer ostatně nikdy nešly dohromady a zde to platí dvojnásob. Nejlépe hratelné bylo ze všech tří případů právě Tom Clancy’s The Division 2 a to zejména pro svůj taktičtější přístup. Ve hře jsem v rámci aplikace Xbox Game Streaming takto vydržel do doby, než se vybila baterie telefonu.
Víte, situaci s lagy, či občasným zamrznutím streamu, by pomohlo, kdybychom si mohli zvolit kvalitu streamovaného obrazu, ale to bohužel aplikace zatím neumožňuje. To v praxi znamená, že se aplikace snaží ustavičně vše vykreslovat v maximální kvalitě, což samozřejmě není možné a právě z tohoto důvodu dochází k lagům. Podobný problém má i aplikace u HBO Go, pokud to porovnáme se streamem filmů a seriálů. Doufejme, že dříve, či později, si budeme moci vybrat output kvalitu obrazu do telefonu, jelikož na menších displayiích telefonu zkrátka 4K rozlišení nepotřebujete. V klidu si zahrajete i na takových 720p. Podstatné je, aby nedocházelo právě k oněm lagům, či zamrzání.
Xbox Game Streaming aplikace je skvělá v tom, že si takto můžete kdekoliv a kdykoliv vychutnat téměř jakoukoliv hru, kterou máte nainstalovanou na vaší konzoli Xbox One, později Xbox Series X. Schválně píši, že téměř každou, jelikož hry z programu zpětně kompatibility v rámci streamu nefungují. To je nejspíše dáno tím, že zpětná kompatibilita funguje na Xbox One tak, že se během toho spouští druhý operační systém, kterým disponovala původní konzole Xbox nebo Xbox 360. Vzhledem k tomu, že konzole na pozadí spouští program xCloud, již nejspíše není možné, aby v konzoli zároveň běžel ještě nějaký další OS.
Xbox Game Streaming je zatím na svém počátku, jde však o technologii, která má v herním průmyslu svou budoucnost. Jakmile vše bude fungovat v plné síle, Microsoft tím defakto eliminuje potřebu jakéhokoliv handheldu, jelikož si své oblíbené hry zkrátka zahrajete kdy chcete a hlavně kde chcete, tedy minimálně tam, kde se dočkáte kvalitního připojení k internetu.
[…] Preview, přičemž jsme o této technologii napsali své dojmy. Článek si můžete přečíst ZDE. Amazon s Googlem ale investují spousty peněz do podobných řešení, která potenciálně […]