Call of Cthulhu – Recenze (Nintendo Switch)
21 října, 2019Poslední dva roky můžeme sledovat stále rostoucí počet her inspirovaných povídkami autora hororů H. P. Lovecrafta. Jednou z takových her je moderní inkarnace Call of Cthulhu, kterou má na svědomí vývojářské studio Cyanide. Přičemž musíme uznat, že šlo o vskutku povedený herní kousek. Hra tehdy vyšla na PC, Xbox One a Playstation 4, přičemž následně byla hra oznámena i pro Nintendo Switch, na který v těchto dnech dorazila. Stejně jako port Zaklínače, i Call of Cthulhu pro Switch, mělo na starost studio Saber Interactive, které mimochodem tvořilo i port hry Vampyr, rovněž pro Switch. Studio mělo v poslední době tedy velmi napilno. Kolik péče si od vývojářů zasloužilo Call of Cthulhu, zjistíte na řádcích níže.
Příběh hry nás zavede na světem zapomenutý ostrov Blackwater, který byl v minulosti proslaven lovem velryb. Vše se ale změnilo chycením Zázračného úlovku, poté jako by se po rybách a velrybách kolem ostrova slehla zem. Blackwater následně zchudl, padl na něj splín a celý potemněl. Na ostrov následně přijíždí soukromý detektiv Edward Pierce, jenž byl pověřen vyšetřováním záhadné smrti rodiny Hawkinsových, která měla na ostrově vysoké postavení, obzvláště pan Charles Hawkins. Pro samotného Edwarda, jenž svůj život utápí v hektolitrech whiskey, může být tento případ jistým vykoupením a osvobozením od temné minulosti. Jak ale záhy zjišťuje, nic nemusí být na první pohled, jak se zdá. Jeho mysl začíná být plná temných výjevů a nočních můr. Otázkou je, jestli je to co vidí skutečnost, či pouhý výplod jeho fantasie vytvořený temnými vzpomínkami. Je vůbec rodina Hawkinsova vůbec po smrti?
Atmosféra příběhu je skutečně temná a okolní svět dotváří toliko potřebný pocit sklíčenosti. Vývojáři dokázali vytvořit prostředí, které je hodno štítku autora H. P. Lovecrafta. Už během původního vydání jsem byl onou atmosférou naprosto pohlcen a v případě nové verze pro Nintendo Switch tomu nebylo jinak. Studio Saber Interactive dokázalo, že i přes nějaké ty kompromisy, neztrácí hra nic ze svého kouzla. Ale k technické stránce se ještě dostaneme. Každopádně atmosféra v kombinaci s velmi dobře napsaným příběhem utvářejí skutečně komplexní celek. Hra vám dokáže, že minimálně na samotném počátku, budete mít problémy rozeznat, co je skutečné a co ne. Bylo dění minulé noci skutečností, nebo jen noční můrou? Co je obsahem všudy přítomných nádob neustále vypouštějící opar prapodivné mlhy? Jsou ony příčinou všeho, na první pohled, nadpřirozeného, nebo jde jen o snahu vyhnout se nehezké, přesto možné, skutečnosti, že by mohl být ostrov v područí temných bytostí.
Základním stavebním kamenem hratelnosti je vyšetřování, což je vzhledem k použité hlavní postavě zcela logické. Rozpletení sítě tajemství ostrova Blackwater a rodiny Hawkinsových bude závislé na výslechu celé řady postav přítomných ve hře, ale průzkumu samotného prostředí a studium různých dokumentů a knih, jichž ve hře rozhodně není málo. Proto jistě oceníte, že i verze pro Nintendo Switch obsahuje české titulky. Je zajímavé, že Saber Interactive dokázali do hry implementovat výběr jazyka, což na předešlých konzolích nebylo možné a způsobilo to tak absenci české lokalizace na Xbox One. To jsem ale opět trochu odběhl. Zisk informací je v Call of Cthulhu klíčový, jelikož by se vám také mohlo stát, že bez potřebných informací nebudete vědět, jak se dostat z dané situace.
Hledání takových předmětů a samotné možnosti dialogů s NPC postavami jsou závislé na samotných schopnostech Edwarda Pierce. Ty najdete v poměrně malém stromu schopností, který čítá takové vlastnosti jako sílu, vnímavost, vyšetřování a psychologii, kterým ještě sekunduje medicína a okultismus. Zatímco základní vlastnosti rozšiřujete pomocí zkušenostních bodů, jenž získáváte jednoduše za průchod hrou, tak úroveň znalosti medicíny a okultismu si zvýšíte zvýšíte zejména čtením knih, přičemž znalost okultismu můžete navyšovat i průzkumem různých prastarých maleb, či záhadných mystických předmětů. To celé vás následně nabádá k tomu, abyste vše důkladně zkoumali a takovéto předměty hledali. A vzhledem k tomu, že řada knih vám dopomůže pochopit události na ostrově, tak jde o vskutku nenásilnou formu toho, jak přinutit hráče k průzkumu světa.
Klíčové události ve hře budou mít vždy vliv na psychiku Edwarda Pierce. Často se tak dostanete do situací, kdy bude třeba rychlé reakce a rozhodnutí, co v daný moment udělat. Vaše reakce jsou v takových chvílích hrou zaznamenávány a pokud budete podléhat panickým situacím, tak se může stát, že Edward propadne v šílenství. Z každé situace je třeba vyjít vyrovnaně. Můžete totiž dojít na situaci, kdy se dostanete do prostředí, které je nápadně podobné noční můře, kterou měl detektiv předešlý večer a to je solidní nápor na jeho psychický stav. V takových momentech je třeba udržet si zdraví rozum a místo například urychleně opustit. Ano možným východiskem z nepříjemných situací může být v druhé části hry použití pistole, ale akční pasáže rozhodně nejsou nejsilnějším prvkem hry a ani nová verze na tom nic nezměnila.
No a jak je na tom Call of Cthulhu pro Nintendo Switch po technické stránce? Musím přiznat, že hra dopadla nad má očekávání. Jistě najdou se zde rovněž nějaké kompromisy, ale upřímně nevšiml jsem si nějakého zásadního propadu vizuálu směrem k horšímu. Textury sice nejsou toliko detailní, ale pokud budete hrát hru v režimu handheldu, pak vás nic z toho nebude trápit nebude. Je však pochopitelné, že v režimu docku na TV horší textury budou daleko znatelnější, ale i tak si hru budete moci dostatečně užít. Rozhodně mě potěšila optimalizace hry. Jelikož se mi stalo snad jen 2x za celou dobu hraní, že by se mi framerate propadl a to ještě ne nijak výrazně. Saber Interactive odvedli opět velmi dobrou práci. A pokud se ptáte na zvukovou stránku hry, tak ta neztratila nic ze svého kouzla. Abych byl upřímný, tak jsem si verzi pro Nintendo Switch užil ještě o něco více, než původní verzi z loňského roku.
ZÁVĚREM
Investigativní horor Call of Cthulhu dorazil na Nintendo Switch ve skvělé formě. Prakticky v takové, jakou by asi nikdo nečekal. Vývojáři ze Saber Interactive dokázali, že porty pro Switch umí. Hra neztratila nic ze svého kouzla a prakticky nedošlo ani k žádným velkým ústupkům po vizuální stránce. Switch verze Call of Cthulhu je poctivou plnohodnotnou verzí hry, kterou jsme měli možnost hrát v minulém roce s tou výhodou, že nyní si můžete tento titul vychutnat kdekoliv a kdykoliv, včetně českých titulků.
HODNOCENÍ: 8/10
Autor: Jiří Hora
Testovaná verze: Nintendo Switch
Distributor ČR: COMGAD s.r.o.