Legendární série Arma slaví 20. narozeniny
25 června, 2021Před několika dny dosáhlo české herní studio Bohemia Interactive 20 let od vydání jejich prvního titulu Arma: Cold War Assault. Studio si tedy na následujících 20 dní počínající datem výročí plánuje oslavy, které se budou převážně konat na sociálních sítích. To odstartovalo streamem s představitelem studia Markem Španělem a kreativním ředitelem Ivanem Buchtou. První díl série Arma: CWA vyšel 22. června 2001 pod názvem Operace Flashpoint a přirostla k srdci mnohým hráčům po celém světě. Série Arma patří mezi legendární série, které pomohli definovat žánr stříleček a vojenských simulací. V průběhu let se do hry přidalo mnoho komunitního obsahu, díky podpoře módování. Hra tak patří mezi několik titulů, které položily základy hrám typu battle royale nebo inspirovali ke tvorbě her o přežití.
Herní svět Army není vůbec tak lineární, jako bylo v tehdejší době u stříleček zvykem. Jakým způsobem jste splnili vaší misi, záleželo pouze na vás, a to byl také důvod proč se hra stala tak oblíbenou. Arma vyšla ve velmi podobném období, jako další populární titul Vietcong, který byl taktéž vytvořen Čechy. Ten je ale na rozdíl od Army velice lineárním příběhem. Stream započal epickým živým orchestrem hrajícím soundtracky ze hry a pokračoval rozhovorem s Markem Španělem, který zavzpomínal na své začátky s vytvářením her a na začátky série. Prozradil, že vůbec svoji první hru začal vytvářet již ve svých dvanácti letech, a tudíž měl dost času na to, vylepšovat svoje vývojářské dovednosti.
Co bylo pro tvůrce Army důležité, byla hlavně zábava. Chtěli být totiž stejně nadšení z gameplaye svého výtvoru, jako hráči, a proto do všeho vložili své srdce a tolik času. Ivan Buchta mezitím v průběhu rozhovoru hrál několik ikonickým misí, ke kterým poskytl i svůj komentář. Později se Marek s Ivanem prostřídali, a samozřejmě, že Markovo gameplay nastavili na brutální obtížnost. Ivan se vyjádřil ke tvorbě krajiny a okolí, které už tehdy vypadalo velice realisticky, a také zmínil obtížnost her tehdejší doby, která se v současnosti vrací zpátky do módy. I přesto, že mnozí na stream nemohli dorazit, alespoň předem nahráli narozeninová přání. Objevili se zde například designéři jako Karel Morický, Viktor Bocan, Jan Hovora, Jay Crowe, Bart Van Paassen nebo Niles George, který má na starosti převážně manažerování herní komunity Army 3.
Marek s Ivanem také zodpověděli mnoho otázek přímo od diváků. Ptali se například na proces dohledávání pravdivých a realistických informací, třeba opravdové vybavení používané armádou nebo na oblíbené herní tituly vývojářů mimo jejich vlastní tvorbu. Kromě odpovídání na otázky od fanoušků, které padly na streamu, jsme se také dozvěděli o novém speciálním balíčku k oslavám dvacátého výročí, který obsahuje všechny tituly ze série Arma. Balíček je v nabídce na platformě Steam za speciální, narozeninovou cenu po dobu 20 dní oslav. Na platformách Steam a GOG bude také první díl Cold War Assault po nějakou dobu k dispozici zadarmo. Během těchto 20 dní se však fanoušci můžou těšit na spousty soutěží, dárků a mnoho zajímavého obsahu. Co by to ale bylo za narozeniny, kdyby tato legendární střílečka nedostala alespoň dort? Celý stream byl zakončen slavnostním sfouknutím dvaceti svíček a nakrojením speciálně stylizovaného Arma dortu.
Jako Češi máme rozhodně na co být hrdí, protože série Arma je obzvláště populární v zemích, jako je USA, Rusko, Čína, Velká Británie a Německo. Tyto země také zároveň patří mezi pět největších komunit hrajících Armu profesionálně. Pro malou zemičku, jako jsme my, je toto rozhodně velký úspěch. Záznam ze streamu, který proběhl v onen slavný den, je k dispozici ke zhlédnutí níže spolu se zajímavým obrázkem plného Arma týkajících se faktů. Takže mějte oči na stopkách, protože do 12. července se pod #20DaysOfArma bude na sociálních sítích objevovat spoustu zajímavého obsahu. Všechno nejlepší k dvacátým narozeninám Armo.