Jurassic World Evolution 2 – Recenze
14 března, 2022Na světě snad není jediného člověka, jenž by jako malé dítě nezbožňoval dinosaury. Fakt, že jsou již miliony let vyhynulí, jim neubírá nic na jejich majestátnosti a úžasu. Jen těžko můžeme popřít, že o zvýšení jejich publicity se postaral film Jurský park z roku 1993. Jurassic World Evolution 2 právě čerpá z onoho filmu a všech jeho pokračování. Není se čemu divit, že na vás bude mluvit John Hammond, Ian Malcolm, ale také Owen Grady či Claire Dearingová. Pojďme se tedy společně podívat, jak moc tento titul čerpá oněch filmů, a zda je lepší než jeho předchůdce
Hned v úvodu dostanete na výběr hned z několika herních režimů, samozřejmostí je režim kampaně a sandboxu, dále zde nalezneme Challenge a Chaos theory (Teorie chaosu). Nejdůležitějším herním režimem je kampaň, jelikož bez jejího dohrání si hru neužijete celou, a nevymačkáte z ní všechen potenciál. Jelikož celý příběhový režim je spíše takovým zdlouhavým a nudným tutoriálem, jenž je spíše otravný než zábavný. Během průchodu jednotlivými misemi jste postupně seznamováni s veškerými herními mechanikami, jenž titul nabízí. Nepřináší skoro žádnou výzvu, a její hraní je spíše nutným zlem než zábavou.
Ovšem co nudou není, ale naopak přináší vzrušení a zábavu je samotná teorie chaosu. Pokud jste viděli alespoň jeden díl z filmové série, tak si ho užijete o to víc. Jelikož vám bude dána možnost, navštívit všechny známé ostrovy z filmu. Navíc budete postaveni před problémy známe právě z oněch filmů. Budete si tedy moci vyzkoušet, zda by jste vy samy dokázaly odvrátit katastrofu. Ovšem pokud jste ani jeden z pětice filmů neviděli, tak to v žádném případě nevadí, nebraní vám to v tom, abyste si tento režim náležitě užili. Režim Challenge dokáže člověka potrápit, vzteky jsem ne jednou hru vypnul. K dispozici dostanete několik předem připravených scénářů, které nebude lehké splnit. Pokud scénář dokončíte, budete ohodnoceni jednou až pěti hvězdami.
Přiznám se, že když hra nabízí režim sandboxu, zapínám ho vždy jako první, jelikož jsem velice zvědaví, co všechno mě ve hře čeká. Bohužel v momentě, kdy jsem zmíněný režim poprvé zapnul, tak přišla i první studená sprcha a hořké polknutí. Zhruba devadesát procent herního obsahu bylo zamčeno. Pokud si v daném režimu chcete jen tak stavět, a na vše si přicházet samy, máte smůlu. K dispozici budete velice málo možností. K odemčení veškerého obsahu, musíte hrát všechny předchozí režimy. Z toho důvodu je dohrání kampaně tak důležité. Jste tak vývojáři dotlačeni k tomu, aby jste hru z velké části dohráli, a stavili s ní mnohem více času. Ovšem nesmíme opomenout fakt, že ne každý chce hrát celou kampaň, nebo se frustrovat u Challenge módu. Za mě je tohle krok špatným směrem, jelikož se uměle prodlužuje herní doba.
Největší novinkou, kterou hra přináší, jsou nové druhy dinosaurů a rozšířený systém jejich potřeb.
Nově si budete moci pořídit létající, ale i vodní dinosaury. V případě, že jste hráli první díl, a ony dva druhy vám chyběli, tak teď si konečně přijdete na své. Pravěcí tvorové se nyní stávají i náročnějšími, než tomu bylo doposud. Jejich výběh bude muset splňovat mnoho kritérii, aby ještěři byly spokojeni a nedělali problémy. Důraz je kladen nejen na jeho velikost, ale i na faunu v něm obsaženou. Dokonale napodobené prostředí, v němž se budou cítit dobře, je naprostý základ. Z toho důvodu budete pečlivě vybírat každý strom, keř, dokonce i půdu po které budou chodit. Každá drobnost zde hraje roli, a není vždy lehké vše dokonale skloubit. Vyplatí se tedy nové dinosaury dát do „erárního“ výběhu, zjistit co mají rádi a následně postavit takovou voliéru, jenž jim bude vyhovovat. Ušetříte tak nejen čas, ale i peníze.
Zatímco u i býložravců si nemusíte moc lámat hlavu nad tím jejich jídlem, u masožravců je to jinak. Každý masožravec preferuje jiný druh stravování, jednomu vyhovuje naservírování jídla pod rypák, ten druhý chce kořist. V ten moment přichází na scénu slavná koza, tu budete moci, spíše muset vypustit do výběhu a nechat dinosaura, aby si ji ulovil. K tomu všemu vám budou napomáhat rangeři, kteří se budou nejvíce starat o vaše miláčky. Jelikož k tomu aby jste zjistili, co který dinosaurus má rád, bude zapotřebí je oskenovat. Tady přichází jedna z chyb této hry. Dinosaurům nestačí jen jedno oskenovaní, jenž zjistí jejich potřeby, tento úkon je potřeba dělat pravidelně, i když to již nemá žádný význam. Do výběhu můžete umístit pozorovatelnu, s její pomocí můžete nastavit, aby rangeři prováděli skeny automaticky. Jenže občas se stane, že se rangeři postaví na hlavu a zadaný úkol neudělají. Je tedy potřeba vše opět zadávat ručně. V moment kdy máte již větší park, je tato činnost velice otravná a odvádí pozornost od důležitějších úkolů.
Kromě jídla a pohodlí budete muset zajistit lékařskou péči, jenže i tento zdánlivě lehký úkol dokáže být během na dlouhou trať. Prehistoričtí ještěři s sebou přináší i stejně staré nemoci, jenž moderní věda nezná. Proto bude potřeba na nemoc najít lék a následně bude možné jejich vyléčení. V případě horších úrazů bude potřeba dinosaura uspat a následně převést do lékařského střediska. Kvalitní lékaři a vědci budou tvořit velice důležitý základ vašeho parku. S jejich pomocí bude možné studovat DNA dinosaurů, následně dostanete možnost je všelijak kombinovat podle svým představ. Můžete pozměňovat pigment, odolnost, chování, ale také agresi. Tak pokud budete vlastnit dinosaura, jenž je velice agresivní, lze si tak pomocí genetiky vypiplat o něco krotšího beránka. Další neméně důležitým úkolem vědců je výzkum nových budov, či bádání po nových druzích ještěrů, z toho důvodu je budete vysílat na expedice po celém širém světě. Nejen dinosauři, ale také oni zmínění badatelé mají svoje potřeby, naštěstí jich není mnoho. Bez řádné dovolené nebudou odpočatí, a tak nebudou ani bádat. Nezbude nic jiného, než je za nemalý peníz poslat na dovolenou.
Nejen dinosaury, ale celý park si budete přizpůsobovat k obrazu svému, možností je tu celá řada. Samozřejmě budete moci všelijak měnit barvy, lze také dodat nějaké ty menší doplňky, jenž dokáží změnit celý vzhled budov. Vývojáři z Frontier Developments zde naplno využily zkušeností z vývoje her jako je třeba Planet Zoo, kde najdeme podobný systém. Stejně tak funguje systém výdělku parku. Celý provoz parku stojí nemalé peníze, je tedy klíčové udržet park v zelených číslech. K tomu bude zapotřebí doplňkový prodej jako třeba stánky s občerstvením, či suvenýry. Každý hráč, který kdy hrál budovatelské strategie, moc dobře ví, že rozmístění takovýchto budov hraje velikou roli. Vždy je dobré tyto budovy soustředit tam, kde je největší pohyb lidí. Zvýšení výdělků zde docílíte tím, že snížíte provozní náklady určitých budov. Toho můžeme dosáhnout vylepšováním, jenž je potřeba nejprve vyzkoumat. Lze pak snížit spotřebu elektřiny nebo nákladů na údržbu, když to uděláte hned u několika budov, uvidíte pak hned jak vaše zisky rostou.
Co se týče audiovizuální stránky, tak ta mě mile, ale také nemile, zaskočila. Animace pohybů dinosaurů jsou zvládnuty naprosto bravurně a to i během krmení. Nejednou se mi stalo, že jsem do výběhu pouštěl více koz, než bylo potřeba, a vyčkával jsem, než je někdo sežere. To samé platí v případě, že se některému masožravci podaří utéct a rozhodne se pochutnat si na lidech. Ovšem to jsi raději zkuste sami. Prostředí nevypadá věru zle, ale má několik neduhů. Například stíny se v určitém místě objevily, ale zas na jiném zmizeli a to bez ohledu na to, jestli jsem měl kameru přiblíženou, nebo oddálenou. To samé platí pro stromy. Ovšem jsou to jen drobnosti, které nikterak nekazí zážitek ze hry. A jedničku je zvládnuté audio jako jsou zvuky všech ještěrů. Když slyšíte jak se Brontosaurus prochází po pastvině, tak už z pouhého zvuku poznáte, že nejde drobečka. Samotný řev mohutných ještěrů je bravurně zpracovaný. Celkovou atmosféru podporují známé hity, jenž zazněly ve filmech.
Celková hratelnost není špatná, má všechno, co byste od budovatelské strategie očekávali. Navíc jako bonus budete moci létat s vrtulníky nebo řídit auto. Ovládání těchto strojů je arkádové, neočekávejte žádnou simulaci. Budete se také moc vtělit do kůže rangera a sami se na vlastní kůži postarat o skenování zvířat, opravy nebo jen se kochat těmi úžasnými tvory. V případě, že byste si park chtěli projít jako zákazník, je tu několik možností. Lze na park shlížet z pozorovatelen nebo navštívit nějakou tu atrakci. Hru jsem hrál na PlayStationu 5 a byl jsem velice zaskočen, jak příjemně se hra na gamepadu ovládá. Schéma ovladače je dobře nastavené a sedne do ruky snad každému, jen občasné stavění plotů s analogy mě trošku trápilo. Nutno podotknout, že tomu občas napomáhal protestující terén. Zkrátka občas se stalo, že jsem nemohl postavit plot, či cestu, tam kde jsem chtěl, i přestože nebyla vidět žádná překážka. Snad se na tuto chybu vývojáři zaměří a dají ji do pořádku.
ZÁVĚREM
Jurassic World Evolution 2 má velké mínus, a to že tutoriál je zakamuflovaný jako kampaň. Dalším negativem je, že sandbox je ze začátku hrozně omezen. V jádru se nejedná o špatnou hru, ale uměle natažená herní doba a nucení do herních režimů, které vás možná ani nelákají, nepůsobí moc dobře. Ovšem pokud máte rádi budovatelské strategie, či přímo dinosaury, tak v tomhle případě je to hra pro vás. A nezapomeňte, život už si najde cestu.
7/10
Datum vydání: 9. prosince 2021 – Potřebné místo na disku: 14GB
Distributor ČR: HYPE.cz