Jak odpočinout očím od monitorů, a přitom zapařit své oblíbence?

Jak odpočinout očím od monitorů, a přitom zapařit své oblíbence?

12 července, 2024 0 Od Jiří Hora

Videohry jsou skvělou zábavou. Již několik generací naučily anglicky, vytrénovaly jim postřeh, naučily je strategicky přemýšlet a donutily číst i zaryté nečtenáře. Jenže občas si od záře monitorů chtě nechtě musíme odpočinout. Ať již proto, že do nich koukáme i celé dny v práci, odjedeme někam, kam s námi počítač nemůže, nebo jen chceme strávit čas s kamarády. Právě pro tyhle chvíle jsou ideální deskové hry. 

Jenže koho by zajímalo obchodovat s drahým kamením ve středověku nebo politikařit v zoo? Ty hry mohou být dobré, jak chtějí, ale s nudným tématem se jich nedotkneme ani pětimetrovou tyčí. Naštěstí v dnešní době vznikají i deskovky, které vycházejí z našich tolik oblíbených videoherních předloh. A překvapivě nejsou všechny špatné! Jasně, pořád můžete narazit na klony Člověče, nezlob se! nebo Monopoly. Nebo prostě jen na hry natolik zvláštní, až se vám fakt nebudou chtít hrát. Ale pak jsou takové, jimž se povedlo ducha předlohy zachytit věrně, a přitom jsou natolik dobré, že osloví i kamarády, kteří videohry nikdy nehráli. Nalákat je můžete také na to, že uživatelé největší databáze deskovek BoardGameGeek.com hodnotí hned deset videoherních adaptací mezi 500 nejlepšími tituly všech dob. A které jsou tedy ty top? Mrkněte na recenze deskových her.

Uniknout by vám určitě neměli Mechs vs. Minions, vycházející z legendární League of Legends. Tuhle programovací kooperativní lahůdku si autoři z Riot Games vytvořili jen tak pro radost a odvedli super práci. Nepotřebovali na ní navíc vydělat, a tak ji prodávali za poměrně směšné peníze. Asi už nebude úplně lehké ji získat, pokud se vám však dostane do spárů, rozhodně neváhejte. 

Dalším megaúspěšným titulem je relaxační Dorfromantik: Desková hra. Kdo by to byl řekl, že hra, v níž si jen tak sami nebo s kamarády tvoříte krajinku, bude mít takový úspěch? A ona přitom získala ocenění Spiel des Jahres, tedy takovou deskoherní obdobu filmových Oskarů, udělovanou každoročně v Německu těm nejlepším rodinným hrám. 

Těmito dvěma skvosty výčet kooperativních deskovek adaptujících videohry zdaleka nekončí. Nervy si můžete nechat rozdrásat u This War of Mine: Deskové hry, můžete se pokusit přežít v mrazivém postapu Frostpunk: Desková hra nebo zafarmařit ve Stardew Valley: The Board Game. Zkušeným videohráčům určitě angličtina nebude dělat problém. 

Pokud byste však přece jen raději deskovky v češtině, zanedlouho vyjdou epičtí Heroes of Might & Magic III. Podle všech ohlasů si ducha předlohy drží perfektně, jen se musíte připravit na několikahodinovou partii. Díky deskovkám se můžete stát železničními magnáty (Anno 1800), snipery (Sniper Elite), vůdcem gangů v kyberpunkové budoucnosti (Cyberpunk 2077: Gangy Night City) nebo vědmákem (Zaklínač: Starý svět). Pokud byste raději zachraňovali naši planetu, můžete se postarat o zvířátka v ZOO Tycoon: The Board Game

V angličtině se pak na nás řítí Mass Effect, Master of Orion, Rayman i Diablo. S videoherními adaptacemi se zkrátka roztrhl pytel a mnoho z nich konečně stojí za pozornost.