Videohry na stole aneb rozmach deskových her
28 prosince, 2018Blíží se Silvestr a řada lidí přemýšlí, jak si takový večer společně užít a to hlavně se svými přáteli. Televizní pořady vás již přestávají bavit, jelikož jsou stále o tom samém o silvestrovských filmech ani nemluvě, tak co jiného se dá dělat. K sepsání tohoto článku mě vlastně inspiroval Silvestr loňský tedy 2017, kdy jsme tento večer trávili v horské chatě a alkoholové radovánky zkrátka nebyly to pravé ořechové. Záchranou byl jeden z mých přátel, který měl sebou deskovou hru, která nám tuto dovolenou náramně vylepšila. A deskové hry mají v posledních letech k videohrám blíže, než kdy jindy a co lépe, není k nim potřeba žádného internetu, či žádné elektřiny. Pro chvíle s přáteli jsou jako stvořené.
Je pravdou, že posledních pár let nazpět jsou deskové hry na rozmachu a všimli si toho i autoři videoher, kteří se rozhodli své legendární kousky převést na herní desku. O nejlepší kousky deskových her se pak z velké většiny starají tvůrci z Fantasy Flight Games, kteří převedli řadu video herních adaptacích právě do podoby stolní hry. Samozřejmě nejsou těmi jedinými, ale rozhodně toho mají nejvíce za sebou. Spolupracovali na hrách například s vydavateli jakými jsou 2K, Bethesda, nebo CD Project Red. A jaké hry, že pro nás hráče vytvořili? To se podíváme v následujících řádcích ale i daleko více.
Pokud se podíváme na spolupráci FFG a CD Project Red, pak je zcela zřejmé, co z takové kooperace mohlo vzejít. Asi nikdo by netipoval nic jiného, než Zaklínače. A ano, právě Zaklínač – Dobrodružná hra je výsledek jejich práce. Hra vychází z velice populární video herní trilogie nyní již ikonického polského vývojářského týmu, nikoliv tedy z její knižní předlohy z pera Andrezeje Sapkowského. Už z názvu této stolní hry lze vyčíst, že bude i tato verze herního Zaklínače sázet na nějaké příběhové pozadí a hlavně funguje podobným způsobem jako samotná video herní předloha. Tedy sbíráte různé úkoly, které je následně nutné plnit. Co je velkou výhodou oproti video hře? Deskovou hru můžete hrát i s přáteli. Totiž jak všichni víme, tak Zaklínač 1 – 3 o multiplayer ani nezavadili. Je tu však trochu smutná pravda a to ta, že této deskové hře již není prodloužena licence ze strany CD Project Red, tudíž další kusy již světlo světa nespatří. Jestli na tento kousek ještě někde narazíte, pak neváhejte.
Spolupráce FFG se společností 2K přinesla kousků hned několik. Své stolní podoby se dočkali video hry od vývojářského studia Firaxis, které právě vydává své hry pod Take – Two. Obě mají v své jádro ve strategickém uvažování a jejich deskové podoby na tom nejsou jinak. Zmíněnými kousky jsou série XCOM a Sid Meiers Civilization. XCOM – Desková hra však nevychází, jak by se mohlo zdát z druhého posledního dílu XCOM 2, ale z předchozího kousku s podtitulem Enemy Unknown a pokud jste si dokázali tento počin někdy představit na svém stole, pak je stolní varianta této hry vaší splněným snem. Původní desková hra Sid Meiers Civilizace je taktéž věrnou stolní variantou na svou herní předlohu a dá se říci, že jde o řádně komplexnější verzi hry Osadníci z Katanu, která byla vlastně onou deskovkou, která se stala inspirací pro sepsání tohoto článku. Vydání deskové varianty Civilizace, však v nedávné době nahradilo zcela nové a vylepšené vydání s názvem Sid Meiers Civilizace – Nový úsvit. Je tedy jasné, že původní verze je v současnosti tabu. Nová verze vám ji však s jistým přehledem vynahradí.
Nakonec se podíváme na tvorbu FFG pod patronátem Bethesdy. Byť to má Bethesda v současnosti velmi složité a stále se snaží žehlit svou reputaci po řádném fiasku s posledním Falloutem 76, tak jejich deskové hry nefunkčností, nedolazeností, či jinými současnými neduhy netrpí. A když už zmiňujeme sérii Fallout, tak i tato série se svého stolního kousku dočkala. Fallout – Desková hra naštěstí ze současníka v podobě Fallout 76 nevychází. Pravidla a svět vychází z předchozího plnohodnotného video herního kousky, tedy Fallout 4. Stolní variantě však trochu chybí možnost hrát v kooperaci, což se v následujícím roce 2019 změní a to s expanzí s názvem Fallout – Nová Kalifornie. Současná základní hra je totiž vedená ke kompetitivnímu hraní, kdy každý jede sám za sebe. Hru lze sice hrát i v jednom hráči, obtížnost však poměrně stoupá. Druhým počinem spolupráce Bethesdy a FFG je titul, který má své kořeny v devadesátkové éře a stojí za ním vývojáři z id Software. Asi by nikdo z vás úplně nevěřil, že by série DOOM mohla fungovat i v podobě deskové hry, ale opak je pravdou. DOOM – Desková hra je realitou a přináší peklo i na naše stoly. Svým strategickým pojetím sice není zcela věrný své krvelačné a frenetické akční předloze, ale funguje naprosto spolehlivě a zábavy si u něj také užijete do sytosti. Pokud jste navíc nadšenci do figurek a modelování, pak vám tato hra přijde k chuti právě i svými miniaturami znázorňující různé typy démonů, které jsou v základní šedé, což pro šikovné znamená výzvu s jejich vybarvováním.
Výše zmíněné kousky nejsou jedinými, které vychází ze své video herní předlohy. Svou deskovou variantu tentokrát v podobě karetní hry dostala i Playstation 4 exkluzivita Bloodborne. Tu mají na svědomí pro změnu lidé z Cool Mini or Not. Tento počin je založen na taktice, společném smýšlení všech hráčů a správné správě inventáře. Bloodborne – Card Game je situována do jedné jediné oblasti ze hry, kterou je Chalice Dungeons. Pokud si říkáte, proč v tomto případě zmiňuji hru v anglickém názvu a v předchozích titulech jsem vše uváděl v češtině je fakt, že tento titul na rozdíl od výše zmíněných vychází pouze v anglickém originále, kdežto ostatní kousky se dočkaly české lokalizace, o kterou se postaral místní distributor ADC Blackfire.
Je tedy jasné, že vydavatelé video her se své kousky opravdu snaží dostat do podoby stolních her. Ale někdy je tomu naopak a řada vývojářů čerpá právě z deskových her, což je nejvíce znát v jednom jediném případě, kterým jsou universa Warhammer: Age of Sigmar a Warhammer 40.000 z dílen GamesWork Shop. Ty navíc nejsou pouhou deskovou hrou, ale strategickou hrou na stole v tom nejryzejším slova smyslu, jenž v sobě navíc skloubí i modelářství. Jelikož všechny jednotky určené pro tyto hry je třeba patřičně složit a v tom nejideálnějším případě ještě vybarvit. Ty nejlepší kousky figurek se pak stávají po nutné dávce práce skutečnými sběratelskými kousky. Právě z těchto dvou vesmírů s kořeny ve stolních hrách čerpají hry, které vydává společnost Focus Home Interactive, popřípadě SEGA. Focus Home se hlavně specializuje na vydávání her z universa Warhammer 40.000 a jen v posledním roce jsme se dočkali řady titulů jako například Space Hulk: Deathwing, Space Hulk Tactics, nebo Warhammer 40.000 – Inquisitor Martyr. Druhé universum Warhammer: Age of Sigmar bylo po většinu času spíše výsadou strategického žánru o jehož nejlepší kousky se v posledních letech postarali matadoři žánru z Creative Assembly s jejich kousku ze série Total War: Warhammer. Žánrové vymezení také v posledních letech narušili zase vývojáři z FatShark s jejich sérii Warhammer: End Times – Vermintide, jejíž druhý díl vyšel v letošním roce.
Jak vidíte, výběr takových herních kousků je skutečně velký a vypadá to, že s následujícími lety bude jen růst. Také je vidět, že i žánr deskových her může být pro řadu video herních vývojářů inspirací pro jejich hry. Tak či onak, nezbývá než doufat, že s vyšší kvantitou nebude klesat i kvalita, což je trochu problém právě opačného případu her inspirovaných stolní strategickou hrou Warhammer 40.000. Pokud i vy máte nějakou svou oblíbenou deskovou hru, pak se o ni nebojte podělit v komentářích.